Ofertë!

Pema e Jetës – Vaj argani

23,00

Vaji i arganit Tree Of Life (pema e jetës) vjen nga zona e Agadir, Marok – një nga dy vendet në botë ku rritet fruti i pemës Argania spinosa.

Vaji i arganit Tree of life prodhohet sipas standardeve më të larta amerikane dhe evropiane USA – ORGANIC dhe ECOCERT, që nga vetë procesi i grumbullimit të frutave deri në procesin përfundimtar të presimit të ftohtë, pa asnjë aditiv dhe 100% natyral.

Pjesa më e madhe e prodhimit të vajit tonë bëhet me dorë, kështu që vaji është i cilësisë më të lartë.

Përparësitë:

  • Rigjenerimi i lëkurës së dëmtuar dhe të plakur para kohe, rrudhave
  • Flokë të plasaritur dhe të dëmtuar
  • Flokë të thatë dhe zbokth
  • Për të gjitha llojet e lëkurës

Vaji i ARGAN-it njihet si “ari i lëngshëm”, i cili nuk është befasues duke pasur parasysh përfitimet e tij të mëdha shëndetësore. Vaji ka përdorime të shumta medicinale dhe dihet mirë se zbut lëkurën e dëmtuar dhe të irrituar. Gjithashtu do të mbrojë lëkurën nga kruajtja dhe dehidratimi. Ju mund ta aplikoni vajin në lëkurën e prekur nga ekspozimi në diell. Gjithashtu mund të trajtojë lëkurën e lënduar.
Vaji ndihmon indet të rigjenerohen. Ka veti të fuqishme antimikrobike dhe do të shërojë lëkurën e infektuar, të plasaritur, të lënduar dhe të djegur. Ai do të balancojë nivelin e melaninës dhe pH të lëkurës dhe do ta mbrojë atë nga rrezatimi i dëmshëm UV.

Redukton rrudhat e lëkurës, nëse ka. Do ta bëjë lëkurën më të lëmuar, më të fortë dhe më elastike, të butë.Kur aplikohet në lëkurë të prirur ndaj akneve, vaji redukton inflamacionin dhe gjithashtu do të qetësojë irritimin. Do të ndihmojë lëkurën të ruajë nivelin e saj të lagështisë dhe të zvogëlojë shenjat.Redukton strijat dhe stimulon rritjen e qelizave të reja.

Mund të aplikohet në flokë dhe ndihmon me flokët e dobët dhe thyerjen, i ushqen dhe i bën ato me shkëlqim. Gjithashtu ndihmon në trajtimin e zbokthit.

  • Vaji i arganit përdoret gjerësisht për flokët dhe lëkurën dhe përmirëson strukturën e tyre, duke i bërë ato të forta. Është e mrekullueshme që vaji nuk lë gjurmë dhe është një nga vajrat më të thatë, që do të thotë se përthithet shpejt në lëkurë. Vaji balancon prodhimin natyral të sebumit të lëkurës.
  • Kundërindikimet: Vaji është i sigurt për t’u përdorur.
    Vaji i arganit ka fituar popullaritet të madh në industrinë kozmetike. Ai e ka origjinën nga Maroku, prandaj për disa njihet si vaj maroken. Është i pasur me acid oleik dhe linoleik, vitaminë E dhe karoten. Për shkak të përmbajtjes së lartë të vitaminës E, vaji i arganit është shumë i qëndrueshëm dhe shumë efektiv për lëkurën e thatë dhe të pjekur.
  • Era e vajit nuk është intensive, është pak e rëndë dhe e pakëndshme. Një erë e pakëndshme mbulohet lehtësisht me një vaj esencial të përshtatshëm. Për shkak të popullaritetit të tij, vaji i arganit për fat të keq shpesh rafinohet dhe hollohet. Vaji cilësor i shtypjes së ftohtë njihet më lehtë nga aroma e tij.
  • Për shkak të efektit të tij të fortë rigjenerues dhe anti-inflamator, përdoret shpesh në mënyrë dermale për seborrhea dhe psoriasis. Në kombinim me vajin e trëndafilit të egër jep rezultate të mira për plagët e freskëta. Rregullon sekretimin e tepërt të sebumit, kështu që në kombinim me vajin e lajthisë që absorbohet shpejt, ka një efekt të shkëlqyer në lëkurën e yndyrshme dhe të kombinuar. Mund të përdoret gjithashtu i pastër në lëkurë.

Paketimi: 50 ml

 

Sasia:
Kategori: , Etiketa: ,